'

Witaj na stronie kina

Czwartek 12/06/2025

Pokaz specjalny 71. OKFA „Słońce wschodzi raz na dzień” i spotkanie wokół postaci Henryka Kluby

Obyczajowy | 91 min
Pokaz specjalny 71. OKFA „Słońce wschodzi raz na dzień” i spotkanie wokół postaci Henryka Kluby

W 20. rocznicę śmierci patrona OKFA – Henryka Kluby – przypominamy tę niejednoznaczną postać polskiego kina. Reżyser i aktor, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, przez 10 lat juror na OKFA w Koninie. Po projekcji jego najważniejszego filmu, który zaciążył na losach artysty i człowieka, spotkamy się z dr. Witoldem Szymczykiem (autorem jedynego i jeszcze niepublikowanego dokumentalnego filmu o Henryku Klubie) oraz reżyserem Grzegorzem Kempinskym – prywatnie synem Henryka Kluby.

Haratyk, charyzmatyczny góral wyrasta po wojnie na chłopskiego przywódcę w swej wsi w Beskidach. Za namową przybysza spoza regionu wyprawia się z grupą mieszkańców na Ziemie Odzyskane, by w regionie Śląska założyć chłopską osadę. Udaje mu się uzyskać pozwolenie na zajęcie ziemi, ale żadnej innej pomocy. Stosunki na wsi i uroczystości publiczne pokazują rywalizującą o chłopa dwuwładzę kościoła i partii. Trudem własnych rąk ludzie Haratyka budują wiejską szkołę, ceglarnię i tartak. Wtedy Urząd Bezpieczeństwa przypomina im o konieczności przekazania społecznej własności na rzecz ogółu. Chłopi buntują się, gdyż inaczej rozumieją głoszoną przez propagandę władzę ludu. Negocjuje z nimi lokalny sekretarz partyjny, były partyzant „Mały”. Na znak protestu Haratyk pali tartak, przenosi się ze swoimi ludźmi do lasu i stawia zbrojny opór. Zdradza go wiejski buntownik Górniok i oddaje w ręce UB. Po trzech latach Haratyk wychodzi z więzienia. W pierwotnej wersji zakończenia chłopski przywódca po wyjściu z więzienia, nierozpoznawany, skazany był na żebractwo. Reżyser zmuszony do pozytywnego rozwiązania konfliktu dokręcił drugie zakończenie, w którym bohater po odbyciu kary otrzymuje od partii drugą szansę. Natura konfliktu społecznego opisanego w scenariuszu była powodem opóźnienia premiery filmu o pięć lat. czytaj więcej

Pokaz specjalny 71. OKFA „To nie mój film”

Dramat | Komedia | 99 min
Pełna humoru, ciepła i niespodzianek opowieść o miłości - poruszające połączenie komedii romantycznej i kina drogi. Czy faktycznie przeciwieństwa się przyciągają? Jak skończy się podróż bohaterów brzegiem zimowego Bałtyku? Czy Janek i Wanda poczują radość i odzyskają nadzieję? „To nie mój film” sprawi, że uśmiechniecie się do siebie i zakochacie w życiu od nowa.
„To nie mój film” zdobył „Złoty Pazur” na 49. FPFF w Gdyni, został nagrodzony Young Talents Award na festiwalu CinEast w Luksemburgu, zwyciężył Konkursu Smart7, organizowany przez siedem europejskich festiwali oraz otrzymał Grand Prix Festiwalu Kina Środkowoeuropejskiego 3Kino FilmFest w Pradze.

Wanda i Janek są ze sobą „od zawsze”. Jednak po latach ich związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies – niby jeszcze ładuje, ale to nie ma prawa działać. Po kolejnej kłótni, właściwie nie wiadomo o co, podejmują decyzję – udają się na wyprawę ostatniej szansy. Kupują sanki, ładują na nie tylko niezbędne rzeczy i ruszają brzegiem zimowego Bałtyku. Jeśli nie zejdą z plaży i nie złamią zasad podróży – zostaną ze sobą na zawsze. Jeśli im się nie uda, nigdy więcej się już nie zobaczą.
Maria Zbąska jest absolwentką Wydziału Operatorskiego oraz Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi, a także Wydziału Reżyserii w Szkole Wajdy. Jest autorką teledysków, reklam i filmów krótkometrażowych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Psubrata” (2013). Wraz z bratem Kazimierzem Zbąskim stworzyła kultową kampanię społeczną „Mafia dla psa” promującej zbiórkę pieniędzy na zwierzaki ze schronisk. czytaj więcej

Wystawa Tomasza Opani „Obrazy ruchome”

Galeria CKiS Wieża Ciśnień OFF GALLERY zaprasza na wystawę prac (multimedia i obiekty) Tomasza Opani „Obrazy ruchome”.

Otwarcie ekspozycji nastąpi 23 maja 2025, g. 18.00. Otwarciu będzie towarzyszył pokaz dokumentacji z komentarzem autorskim o g. 18.30 w Kinie Kameralnym przy ul. Okólnej 47a.

Wystawa czynna do 20 czerwca 2025 r. od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 18.00.
Bilet 10 zł. Uwaga! 5 czerwca wystawa będzie niedostępna.

Obrazy ruchome” to wybór prac powstałych na przestrzeni ponad 30 lat, które w zamierzony lub przypadkowy sposób obrażały, przeszkadzały lub irytowały odbiorców. Powody bywały różne: wymiar przestrzenny, kontekst polityczny, społeczny, religijny lub światopoglądowy. Często były to również prace niewygodne dla kuratorów wystaw, na które mnie zapraszano.

Wystawa jest pretekstem do odtworzenia związanych z nimi historiami i anegdotycznymi już dziś wydarzeniami. Tytuł jest oczywiście grą słów. Z jednej strony odnosi się do obrazy jako takiej, z drugiej – do ruchu, który często towarzyszy moim realizacjom. Moje przestrzenne obiekty traktuję jak narzędzia lub przyrządy partycypacyjne do wykonywania zaprogramowanych, zakodowanych w nich gestów. Z kolei interwencje w przestrzeni publicznej czy działania performatywne mają ruch wpisany w swoją formalną strukturę.
Tomasz Opania

Tomasz Opania - urodził się w 1970 r. w Gliwicach. Dyplom z rzeźby zrealizował w 1994 r. w PWSSP we Wrocławiu.
W 1993 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki a w 1994 r. stypendium Rządu Konfederacji Szwajcarskiej dla młodych artystów.
W latach 1994–96 studiował w ÉSAV w Genewie. Od 1996 r. zatrudniony w ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performance’em, działaniami w przestrzeni publicznej, projektowaniem i wdrażaniem nowych formatów prezentacji sztuki (CHWILÓWKA, WROCŁAW - WEJŚCIE OD PODWÓRZA).
Buduje obiekty, wynalazki, „narzędzia sztuki”, maszyny lub przyrządy służące do aktywnego odbioru, wykorzystując różne techniki, bądź współpracując z fachowcami. Są to rzeźby partycypacyjne angażujące widza i/lub zmuszające go do przyjęcia prognozowanej postawy. Realizuje również atrybuty, które wykorzystuje w wystąpieniach na żywo.
Swoje prace traktuje jako komentarz do aktualnych zdarzeń i otaczającej go rzeczywistości. Interesuje go polityka oraz społeczeństwo. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. czytaj więcej
Zobacz kolejny dzień
Czwartek 12/06/2025
Zobacz kolejny dzień