'

Nasz repertuar

Lista wydarzeń

Sprawdź ofertę wydarzeń, wybierz tytuł lub przejdź do strony z kalendarzem

Filtruj wydarzenia po kategoriach:

32. Jazz Festival Jazzonalia
Konin ponownie stanie się stolicą jazzu! Festival Jazzonalia to niezapomniane muzyczne wydarzenie, podczas którego publiczność usłyszy zarówno polskich artystów, jak i zagraniczne gwiazdy. Przez trzy dni czekają na Was wyjątkowe koncerty, spotkania z artystami oraz brzmienia przekraczające granice gatunków.
Widzimy się w dniach 16-18 maja w Domu Kultury Oskard!

Karnet na 32. Jazz Festival Jazzonalia obejmuje wejście na koncerty, które odbędą się na Scenie Głównej:
PIĄTEK 16 maja 2025:

Maciej Tubis solo
Joanna Duda Trio

SOBOTA 17 maja 2025:

Aaron Parks Little Big
China Moses

NIEDZIELA 18 maja 2025:

Big Band PSM Konin feat. Andrea Tofanelli

Dodatkowo:
Kupując karnet, wybierasz od razu jedno bezpłatne wydarzenie towarzyszące, które odbędzie na Scenie Klubowej. Do wyboru są:
§ koncert Marek Jakubowski Trio – 16 maja, godz. 18:00
§ koncert Eskaubei & Tomek Nowak Quartet „Tyrmand to Jazz” – 17 maja, godz. 18:00
§ film 16 maja, godz. 22:00
§ film 17 maja, godz. 22:00
Jak to działa?

W systemie sprzedażowym każdy karnet ma przypisane jedno z wydarzeń towarzyszących, oznaczone różnym kolorem.
Podczas zakupu musisz wybrać jedno wydarzenie towarzyszące – decyzję podejmij W MOMENCIE ZAKUPU, ponieważ nie ma możliwości późniejszej zmiany.
Udział w wydarzeniach towarzyszących jest możliwy tylko z ważnym karnetem.

Kup karnet już dziś i ciesz się wyjątkowymi koncertami oraz wydarzeniami towarzyszącymi!

Dom Tańca Konin – MINIGRANTY 2025 - edycja wiosenna
Dom Tańca Konin – aktywne spotkanie z wielkopolską muzyką tradycyjną i regionalną | MINIGRANTY 2025 - edycja wiosenna 
Stowarzyszenie Dom Tańca Poznań we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Koninie zapraszają na aktywne spotkanie z wielkopolską muzyką tradycyjną i regionalną!

Darmowe wejściówki do odbioru w kasie DK Oskard

W programie trzy bloki tematyczne:
• spotkanie śpiewacze,
• warsztaty tańca tradycyjnego,
• potańcówka z udziałem kapel z regionu.

Spotkanie śpiewacze – podczas spotkania będzie można wspólnie nauczyć się i pośpiewać pieśni tradycyjne z Wielkopolski – głównie z regionu Wielkopolski Wschodniej. Zapraszamy wszystkich lubiących wspólny śpiew – starodawnych piosenek nauczymy się razem poprzez aktywne słuchanie i udostępnione na miejscu śpiewniki, które będzie można zabrać ze sobą do domu.
Warsztat tańca – podczas warsztatu będzie można nauczyć się podstaw tańca tradycyjnego – oberka, polki i walczyka w formie niescenicznej, zabawowej, nauczonej od wiejskich tancerzy. Warsztat pozwoli uczestnikom na aktywne i przyjemne uczestnictwo w potańcówkach z polską muzyką tradycyjną i regionalną na żywo.
Potańcówka – zabawa taneczna z muzyką tradycyjną i regionalną na żywo. Zagrają kapele z regionu konińskiego.

Jeśli interesujesz się muzyką, tradycją, folkiem lub folklorem, lokalną historią, etnografią lub po prostu lubisz śpiewać, tańczyć doświadczać muzyki na żywo, spotykać się z ludźmi w skupieniu i uważności czy próbować czegoś nowego – to wydarzenie jest dla Ciebie! W spotkaniu mogą uczestniczyć wszyscy bez względu na wiek – małe dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorzy.

Dziadku, wiejemy!
Pewnego dnia dziadek Jeremi wywołuje w domu spokojnej starości taki zamęt, że grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Marta, jego córka, zgadza się zabrać go do siebie, choć to dla niej trudne, bo Jeremi jest nieprzewidywalny i ma bujną wyobraźnię. Sytuację komplikuje Jagoda, córka Marty, która uwielbia dziadka i podziela jego szalone pomysły. Gdy Jeremi odmawia zamieszkania z rodziną, Jagoda postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka i dziadek wyruszają w pełną przygód podróż do legendarnego statku Światło Morza. W pogoń za nimi rusza szajka złoczyńców dowodzona przez bogacza Waldemara oraz przerażona mama Jagody. No i smok – rusza za nimi także smok.

– To film dla dzieciaków, które cały czas lubią słuchać opowieści dziadków, dla dziadków, którzy lubią inspirować i dla rodziców, którzy udają, że nic ich nie rusza – mówi reżyserka filmu, Olga Chajdas.

Dziadku, wiejemy!/Kino Cafe
Pewnego dnia dziadek Jeremi wywołuje w domu spokojnej starości taki zamęt, że grozi mu przeniesienie do szpitala psychiatrycznego. Marta, jego córka, zgadza się zabrać go do siebie, choć to dla niej trudne, bo Jeremi jest nieprzewidywalny i ma bujną wyobraźnię. Sytuację komplikuje Jagoda, córka Marty, która uwielbia dziadka i podziela jego szalone pomysły. Gdy Jeremi odmawia zamieszkania z rodziną, Jagoda postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka i dziadek wyruszają w pełną przygód podróż do legendarnego statku Światło Morza. W pogoń za nimi rusza szajka złoczyńców dowodzona przez bogacza Waldemara oraz przerażona mama Jagody. No i smok – rusza za nimi także smok.

– To film dla dzieciaków, które cały czas lubią słuchać opowieści dziadków, dla dziadków, którzy lubią inspirować i dla rodziców, którzy udają, że nic ich nie rusza – mówi reżyserka filmu, Olga Chajdas.

Dzień Matki: „Małe Miłości” w Kino Cafe
Zrób Mamie wyjątkowy prezent z okazji jej święta! Zabierz ją do Kina Oskard na przedpremierowy pokaz filmu „Małe miłości”.

To hiszpańsko-francuski komediodramat w reżyserii Celii Rico Clavellino, portret relacji matki i córki.
Kobiecy głos, który przynosi wielką, zmysłową przyjemność i zostaje z nami na długo. Życiowa mądrość, subtelny humor i hiszpańskie słońce. To opowieść o tym, że nigdy nie jest za późno, by spróbować naprawić relację, która kiedyś się rozluźniła.
Nie może Was zabraknąć! Zaproście swoje Mamy i razem z nami zadbajcie, aby ten wieczór był niezapomniany.

Na szczęśliwców czekają niespodzianki!
Z okazji Dnia Matki – wyjątkowa akcja od Dom Pomiędzy! Jeśli przyjdziesz na seans z mamą, wybrana kawa lub herbata dla Niej GRATIS.

Bilety: 19 zł

Filmowe spotkania seniora: Wrócicie do siebie
Nagrodzone w Cannes, niezwykle inteligentne kino o związkach i przewrotny hołd oddany klasycznym hollywoodzkim komediom romantycznym. Bohaterami świetnie napisanego filmu Jonása Trueby są Ale i Alex – para z czternastoletnim stażem, która chce zorganizować imprezę celebrującą koniec ich związku, bo według nich lepiej jest świętować rozstania zwiastujące nowe początki niż banalne śluby, które i tak prędzej czy później przyniosą koniec... Dzięki niezwykłej ekranowej chemii Itsaso Arany i Vito Sanza dostajemy czuły portret portret ludzi wciąż w sobie zakochanych, ale z każdym dniem oddalających się od siebie. Czy rzeczywiście rozstanie to najlepszy pomysł?

FISZ EMADE TWORZYWO | KONCERT
To jeden z najważniejszych zespołów na polskim rynku fonograficznym. Od 2000 roku wydali 10 płyt utrzymanych w stylistyce około hiphopowej. Zasłynęli w polskim hip-hopie wprowadzając eklektyczne brzmienia i pełne poczucia humoru i charakterystycznej melancholii teksty, nawiązując swego czasu do klimatów Native Tongues. Od tamtego momentu do dzisiaj, bracia stale eksperymentują, starając się jednak, by wszystkie ich wynalazki łączył jeden składnik - wysoka jakość i zaangażowanie.

Ich ostatni album, „Ballady i Protesty” to mocny powrót do korzeni muzycznej podróży zespołu - do lat 90., w których rozwijała się tak zwana muzyka miasta - hip - hop czy elektronika. To sentymentalna opowieść o brzmieniach, które były inspiracją i wskazały drogę poszukiwań. Ale przede wszystkim to płyta sprzeciwu. Pełna niezgody na infantylną, agresywną, czarno-białą politykę, na omijanie w życiu publicznym tak ważnych tematów jak prawa człowieka czy zmiany klimatyczne. I, jak zawsze u Fisza, wszystko to przekazane w mocnych tekstach, pełnych ironii, skupienia nad pędzącym nie wiadomo dokąd światem, wnikliwych spojrzeń w głąb gościa zagubionego w chaosie nieuniknionych zmian.

Nowy singiel zespołu pt. “Niemoc”, którego premiera już 1 grudnia, promuje najnowszą płytę Tworzywa i odnosi się do korzeni muzyki rap. To opowieść o pierwszych zespołach i przyjaźniach. Fisz opowiada o czasach wczesnego liceum, kiedy powstał koncertujący zespół - Five Kinds of Happiness. Teledysk do utworu zawiera archiwalne nagranie VHS jednego z pierwszych koncertów braci Waglewskich w klubie Remont w 1993 roku. Całość poświęcona jest pamięci gitarzysty i dobrego kolegi chłopaków z tego okresu - Darka Kaczora Świątka, który zginął tragicznie w nie do końca jasnych okolicznościach w jednym z klasztorów.

Hurry up tomorrow
THE WEEKND – jedna z największych gwiazd współczesnej muzyki oraz JENNA ORTEGA I BARRY KEOGHAN w niezwykłym filmowym widowisku wizjonerskiego reżysera Treya Edwarda Shultsa.

Spektakularne obrazy, przebojowa muzyka i niepokojący, mroczny klimat zachwycą nie tylko fanów THE WEEKND.

Gdzieś na granicy jawy i snu, życia i śmierci nieznajoma fanka próbuje pomóc swojemu idolowi odnaleźć prawdę o sobie.

Muzyk cierpiący na bezsenność daje się wciągnąć nieznajomej w niebezpieczną grę, podczas której odkryje głęboko skrywaną prawdę o sobie.

Kayara niepokonana
Pełna przygód i wzruszeń historia, która rzuca wyzwanie tradycjom i pokazuje jak wbrew wszelkim przeciwnościom realizować swoje marzenia. To animowana opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych cywilizacji Ameryki Południowej. Gdy legendarnemu państwu Inków zagraża niebezpieczeństwo… pomóc może tylko ona – niezwykle dzielna dziewczyna Kayara!

Dawni posłańcy inkaskiego imperium dostarczają najważniejsze wiadomości, więc muszą być szybcy, silni… i mogą to być tylko mężczyźni. Wszystko się jednak zmieni, gdy młoda dziewczyna o imieniu Kayara postanowi jako pierwsza dołączyć do tego elitarnego grona. Bohaterka decyduje się wziąć udział w Wyścigu Posłańców przebrana za chłopca. Całej konkurencji z uwagą przypatruje się cesarz Inków, więc kiedy w pewnym momencie wychodzi na jaw prawdziwa tożsamość Kayary, grozi jej dotkliwa kara. Na szczęście, pewien młody książę bardzo jej kibicuje i udaje się jej dopiąć celu. Kayara wspólnie z zaprzyjaźnionym chomikiem będzie mogła teraz odkrywać pełne magii historie swojej krainy oraz być może uda się jej zapobiec nadciągającemu niebezpieczeństwu w postaci hiszpańskich konkwistadorów.

Kayara niepokonana/Kino Cafe
Pełna przygód i wzruszeń historia, która rzuca wyzwanie tradycjom i pokazuje jak wbrew wszelkim przeciwnościom realizować swoje marzenia. To animowana opowieść o jednej z najbardziej niezwykłych cywilizacji Ameryki Południowej. Gdy legendarnemu państwu Inków zagraża niebezpieczeństwo… pomóc może tylko ona – niezwykle dzielna dziewczyna Kayara!

Dawni posłańcy inkaskiego imperium dostarczają najważniejsze wiadomości, więc muszą być szybcy, silni… i mogą to być tylko mężczyźni. Wszystko się jednak zmieni, gdy młoda dziewczyna o imieniu Kayara postanowi jako pierwsza dołączyć do tego elitarnego grona. Bohaterka decyduje się wziąć udział w Wyścigu Posłańców przebrana za chłopca. Całej konkurencji z uwagą przypatruje się cesarz Inków, więc kiedy w pewnym momencie wychodzi na jaw prawdziwa tożsamość Kayary, grozi jej dotkliwa kara. Na szczęście, pewien młody książę bardzo jej kibicuje i udaje się jej dopiąć celu. Kayara wspólnie z zaprzyjaźnionym chomikiem będzie mogła teraz odkrywać pełne magii historie swojej krainy oraz być może uda się jej zapobiec nadciągającemu niebezpieczeństwu w postaci hiszpańskich konkwistadorów.

Kino Konesera: Gaucho Gaucho
Najnowszy film Michaela Dwecka i Gregory'ego Kershawa, twórców uwielbianego i nagradzanego na całym świecie hitu Truflarze.
Z dala od zgiełku współczesnego świata, w sercu prowincji Salta, pośród malowniczych górskich krajobrazów, żyje niewielka społeczność argentyńskich kowboi – gauchos. Witajcie w świecie pełnym radości, ciepła, muzyki i wolności!
Nastoletnia Guada, wychowana w tej niezwykłej wspólnocie, ma jedno marzenie – zostać kobietą gauchą. Rozdarta między szkolną codziennością a swobodą życia wśród gauchos, z determinacją dąży do realizacji swojego celu. Wspiera ją w tym jej rodzina, a także inni członkowie społeczności: wszechstronnie utalentowany tancerz Santino, bystry pięciolatek Jony, zafascynowany kulturą gauchos, oraz leciwy Lelo, którego życie wypełniały wino, muzyka i niezliczone przygody.
Wszyscy żyją w zgodzie z własnym rytmem, pielęgnując tradycje, celebrując rytuały i czerpiąc radość z bliskości natury oraz bycia razem. Znaleźli swój prosty przepis na szczęście. Czy uda im się go zachować w świecie, który zmienia się szybciej niż kiedykolwiek?
Komentarz do filmu przygotował krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, po seansie zapraszamy do dyskusji.

Kino Konesera: Jak zostałam perliczką/Kino Cafe
Studio A24 wyważa kolejne drzwi. Tym razem zaprasza nas wraz z Rungano Nyoni, autorką głośnego Nie jestem czarownicą, do surrealistycznego świata, gdzie patriarchat zderza się z buntem, a tradycja ukrywa brutalne sekrety. Noc, pustka na drodze i Shula – młoda kobieta, która natrafia na jezdni na ciało swojego wuja. Jego śmierć uruchamia absurdalny, brutalny spektakl, w którym milczenie kobiet jest normą, a mężczyźni stają się nietykalni. Gdzieś czai się bunt, a może jednak śmiech? Nic tylko zostać perliczką… Przenikliwy, mocny, pełen ciętego humoru film, który został nagrodzony za reżyserię na ostatnim festiwalu w Cannes.

Komentarz do filmu przygotował krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, a po filmie zapraszamy na dyskusję, którą poprowadzi filmoznawyczni Gosia Kuzdra.

Koncert galowy 71. OKFA Kaczmarek by Motion Trio
Galę 71. OKFA uświetni wyjątkowy projekt muzyczny w wykonaniu Motion Trio oraz kameralistów Sinfonietta Cracovia. Niemal w pierwszą rocznicę śmierci Jana A. P. Kaczmarka na gali konińskiego festiwalu filmowego usłyszymy wspaniałe kompozycję słynnego, nagrodzonego Oscarem koninianina, zaaranżowane na trzy akordeony, dwoje skrzypiec, altówkę, wiolonczelę, kontrabas i harfę.

Zanim posłuchamy koncertu, poznamy laureatów 71. OKFA i wręczymy nagrody.

Bilety 100 zł dostępne w kasie Oskardu oraz online.

W programie koncertu znalazły się nie tylko najsłynniejsze utwory z filmów takie jak: „Neverland”, „Unfaithful”, „Hachiko” i „Total Eclipse”, ale także fragmenty przejmujących dzieł autonomicznych: „Emigra - Symfonia bez końca”, „Silesian Rhapsody” oraz „Koncert Jankiela”.
Projekt „Kaczmarek by Motion Trio” to muzyka przepełniona liryką, delikatnością a zarazem dramatyzmem nieprzewidywalności ludzkiego losu, często pełnego bólu, lecz jak podkreśla Mistrz Jan – „MIŁOŚĆ ZWYCIĘŻY WSZYSTKO”.
I ta uniwersalna myśl jestem mottem całego projektu.

Motion Trio – polskie trio akordeonowe, łączące w swej twórczości ogień muzyki o korzeniach wschodnioeuropejskich z lodowatą precyzją wielkich kompozytorów klasycznych. Pełna pasji i namiętności muzyka Motion Trio została doceniona przez współczesnych mistrzów, takich jak Michael Nyman, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Bobby McFerrin czy Joe Zawinul.

Oryginalny repertuar Motion Trio zawdzięcza autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze leadera Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna. Założony ponad dwadzieścia pięć lat temu zespół przeszedł swą artystyczną drogę od koncertów na ulicach Europy po największe koncertowe sale świata, m.in.: nowojorską Carnegie Hall, Barbican Center w Londynie czy wiedeński Konzerthaus.

Znakiem rozpoznawczym jest niezwykle oryginalne brzmienie tria, osiągane, co najważniejsze, przy zachowaniu dźwięku akordeonu: bez przetwarzania, bez udziału innych instrumentów, bez trików techniki. Artyści polegają jedynie na swojej doskonałej umiejętności gry na akordeonach, wyobraźni i talencie. Muzyka Motion Trio łączy w sobie minimal music, jazz, rock, folk czyli „motion music” definiowane przez Janusza Wojtarowicza jako „muzyka, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument”. Trzynaście albumów wydanych do tej pory przez zespół zdobyło szerokie uznanie, zbierając pochwały i nagrody zarówno krytyków muzyki jazzowej, jak i klasycznej. Motion Trio wystąpiło w czterdziestu czterech krajach świata na wszystkich kontynentach. Zespół gra na instrumentach Pigini Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie.

Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi
Gdy namieszasz w planach Śmierci, zrobi się nieprzyjemnie. Oszukać przeznaczenie: Więzy krwi, to najnowsza odsłona krwawego i kasowego cyklu, zabiera widzów do samych początków tego, jak śmierć zaczęła realizować swoje obłąkane poczucie sprawiedliwości. Prześladowana strasznym, powtarzającym się koszmarem studentka Stefanie wraca do rodzinnego miasta. Chce odnaleźć jedyną osobę, która może przerwać błędne koło i ocalić członków jej rodziny przed niechybnie czekającą ich makabryczną śmiercią.

Pani od polskiego
„Pani od polskiego” to nowy film w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Scenariusz powstał na bazie autentycznych przeżyć ludzi wywiezionych do przymusowej pracy w Niemczech podczas II wojny światowej. „Pani od polskiego” to filmowy hołd dla kobiet w czasach wojny opowiadający o silnej bohaterce, która poświęca się miłości w brutalnych okolicznościach, wierząc, że na horyzoncie tli się iskra nadziei. To również uniwersalna historia o sile przetrwania, niezgodzie na zło i próbie przeciwstawienia się losowi.

1942 rok. Kresy. Silna i niezależna Eliza rozpoczyna pracę jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Tam poznaje Stacha – unikającego obowiązków, za to lubiącego kłopoty chłopaka, który staje się obiektem jej fascynacji i rodzącej się w niej wielkiej miłości. Stach zostaje jednak zesłany na roboty przymusowe na tereny III Rzeszy. Po jego wyjeździe, Eliza rodzi ich wspólne dziecko i wraz z niemowlęciem na rękach rusza śladami ukochanego. Odnajduje go we Frankfurcie i tam próbują przeżyć, mimo nieludzkich warunków i ciągłych upokorzeń. Eliza cały czas walczy o swoją godność, życie dziecka i – co najtrudniejsze – o miłość Stacha, który początkowo uznawał ich relację za przelotny romans. Teraz w ogniu wojennej próby oboje poznają się naprawdę, a istniejąca między nimi więź zmienia się wraz z upływem czasu.

Pani od polskiego/Kino Cafe
„Pani od polskiego” to nowy film w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Scenariusz powstał na bazie autentycznych przeżyć ludzi wywiezionych do przymusowej pracy w Niemczech podczas II wojny światowej. „Pani od polskiego” to filmowy hołd dla kobiet w czasach wojny opowiadający o silnej bohaterce, która poświęca się miłości w brutalnych okolicznościach, wierząc, że na horyzoncie tli się iskra nadziei. To również uniwersalna historia o sile przetrwania, niezgodzie na zło i próbie przeciwstawienia się losowi.

1942 rok. Kresy. Silna i niezależna Eliza rozpoczyna pracę jako nauczycielka w wiejskiej szkole. Tam poznaje Stacha – unikającego obowiązków, za to lubiącego kłopoty chłopaka, który staje się obiektem jej fascynacji i rodzącej się w niej wielkiej miłości. Stach zostaje jednak zesłany na roboty przymusowe na tereny III Rzeszy. Po jego wyjeździe, Eliza rodzi ich wspólne dziecko i wraz z niemowlęciem na rękach rusza śladami ukochanego. Odnajduje go we Frankfurcie i tam próbują przeżyć, mimo nieludzkich warunków i ciągłych upokorzeń. Eliza cały czas walczy o swoją godność, życie dziecka i – co najtrudniejsze – o miłość Stacha, który początkowo uznawał ich relację za przelotny romans. Teraz w ogniu wojennej próby oboje poznają się naprawdę, a istniejąca między nimi więź zmienia się wraz z upływem czasu.

Pokaz specjalny 71. OKFA „Skrzyżowanie” i spotkanie z Janem Englertem
Pokaz specjalny 71. OKFA „Skrzyżowanie” i spotkanie z Janem Englertem
Prowadzenie Łukasz Maciejewski
Nigdy nie wiesz, kiedy w twoim życiu zmieni się wszystko. Jeden wypadek drogowy wywraca codzienność dojrzałego mężczyzny i uruchamia lawinę emocjonalnych zdarzeń, w które zaangażowana będzie cała jego rodzina. Ułożone życie Tadeusza, emerytowanego ordynatora szpitala, zmienia się w mgnieniu oka. Zamiast spokojnej i dobrze zaplanowanej złotej jesieni życia staje on w obliczu sytuacji, która przerasta zarówno jego, jak i najbliższe mu osoby. Cień pada na jego małżeństwo, relacje z synem oraz zbliżające się wesele ukochanej wnuczki. Ponadto w życiu Tadeusza pojawia się kobieta, pod wpływem której ten zacznie podejmować zaskakujące decyzje.
Inspirowany prawdziwą historią, poruszający film. Aktorski powrót ikony polskiego kina – Jana Englerta.

Pokaz specjalny 71. OKFA „Słońce wschodzi raz na dzień” i spotkanie wokół postaci Henryka Kluby
Pokaz specjalny 71. OKFA „Słońce wschodzi raz na dzień” i spotkanie wokół postaci Henryka Kluby

W 20. rocznicę śmierci patrona OKFA – Henryka Kluby – przypominamy tę niejednoznaczną postać polskiego kina. Reżyser i aktor, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi, przez 10 lat juror na OKFA w Koninie. Po projekcji jego najważniejszego filmu, który zaciążył na losach artysty i człowieka, spotkamy się z dr. Witoldem Szymczykiem (autorem jedynego i jeszcze niepublikowanego dokumentalnego filmu o Henryku Klubie) oraz reżyserem Grzegorzem Kempinskym – prywatnie synem Henryka Kluby.

Haratyk, charyzmatyczny góral wyrasta po wojnie na chłopskiego przywódcę w swej wsi w Beskidach. Za namową przybysza spoza regionu wyprawia się z grupą mieszkańców na Ziemie Odzyskane, by w regionie Śląska założyć chłopską osadę. Udaje mu się uzyskać pozwolenie na zajęcie ziemi, ale żadnej innej pomocy. Stosunki na wsi i uroczystości publiczne pokazują rywalizującą o chłopa dwuwładzę kościoła i partii. Trudem własnych rąk ludzie Haratyka budują wiejską szkołę, ceglarnię i tartak. Wtedy Urząd Bezpieczeństwa przypomina im o konieczności przekazania społecznej własności na rzecz ogółu. Chłopi buntują się, gdyż inaczej rozumieją głoszoną przez propagandę władzę ludu. Negocjuje z nimi lokalny sekretarz partyjny, były partyzant „Mały”. Na znak protestu Haratyk pali tartak, przenosi się ze swoimi ludźmi do lasu i stawia zbrojny opór. Zdradza go wiejski buntownik Górniok i oddaje w ręce UB. Po trzech latach Haratyk wychodzi z więzienia. W pierwotnej wersji zakończenia chłopski przywódca po wyjściu z więzienia, nierozpoznawany, skazany był na żebractwo. Reżyser zmuszony do pozytywnego rozwiązania konfliktu dokręcił drugie zakończenie, w którym bohater po odbyciu kary otrzymuje od partii drugą szansę. Natura konfliktu społecznego opisanego w scenariuszu była powodem opóźnienia premiery filmu o pięć lat.

Pokaz specjalny 71. OKFA „To nie mój film”
Pełna humoru, ciepła i niespodzianek opowieść o miłości - poruszające połączenie komedii romantycznej i kina drogi. Czy faktycznie przeciwieństwa się przyciągają? Jak skończy się podróż bohaterów brzegiem zimowego Bałtyku? Czy Janek i Wanda poczują radość i odzyskają nadzieję? „To nie mój film” sprawi, że uśmiechniecie się do siebie i zakochacie w życiu od nowa.
„To nie mój film” zdobył „Złoty Pazur” na 49. FPFF w Gdyni, został nagrodzony Young Talents Award na festiwalu CinEast w Luksemburgu, zwyciężył Konkursu Smart7, organizowany przez siedem europejskich festiwali oraz otrzymał Grand Prix Festiwalu Kina Środkowoeuropejskiego 3Kino FilmFest w Pradze.

Wanda i Janek są ze sobą „od zawsze”. Jednak po latach ich związek przypomina kabel od ładowarki, który pogryzł pies – niby jeszcze ładuje, ale to nie ma prawa działać. Po kolejnej kłótni, właściwie nie wiadomo o co, podejmują decyzję – udają się na wyprawę ostatniej szansy. Kupują sanki, ładują na nie tylko niezbędne rzeczy i ruszają brzegiem zimowego Bałtyku. Jeśli nie zejdą z plaży i nie złamią zasad podróży – zostaną ze sobą na zawsze. Jeśli im się nie uda, nigdy więcej się już nie zobaczą.
Maria Zbąska jest absolwentką Wydziału Operatorskiego oraz Fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi, a także Wydziału Reżyserii w Szkole Wajdy. Jest autorką teledysków, reklam i filmów krótkometrażowych, w tym wielokrotnie nagradzanego „Psubrata” (2013). Wraz z bratem Kazimierzem Zbąskim stworzyła kultową kampanię społeczną „Mafia dla psa” promującej zbiórkę pieniędzy na zwierzaki ze schronisk.

Pokaz specjalny 71. OKFA „Utrata równowagi”
Maja, mimo że poświęciła aktorstwu całe swoje młode życie, zmaga się z brakiem wiary w siebie i rozważa podjęcie studiów na innym kierunku. Wszystko zmienia się, gdy pojawia się nowy, pełen pasji reżyser, który stosuje wątpliwe metody pracy. Ma przygotować dyplom ze studentami, a Maja dostaje nową szansę i zaczyna działać z ogromnym zaangażowaniem. Jednak z czasem boleśnie się przekonuje, że charyzmatyczny reżyser manipuluje nie tylko jej uczuciami, ale również relacjami i aspiracjami pozostałych młodych aktorów. Czy studenci zdołają oprzeć się legendarnemu twórcy? Jaka jest cena marzeń?
Film w interesujący sposób porusza ważny społecznie temat, który odbił się szerokim echem w mediach przed kilku laty i dotyczył przekraczania granic przez wykładowców wydziałów aktorstwa jak i reżyserów pracujących w teatrach.
Pełnometrażowy debiut fabularny reżysera Korka Bojanowskiego.

Środy z Kinem Niezależnym: ZOOM Zbliżenia
Podczas ostatniego w tym sezonie spotkania z kinem niezależnym przeniesiemy się do Jeleniej Góry, gdzie od 28 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM-Zbliżenia - jeden z największych i najważniejszych festiwali kina niezależnego w Polsce. Jego celem jest prezentacja kina autorskiego, ambitnego, o wysokich walorach artystycznych, poruszającego niezależną i oryginalną tematykę, a także promocja niezależnej sztuki filmowej. Ponieważ ideą festiwalu jest konfrontacja dokonań twórców oraz prezentacja wszelkich zjawisk zachodzących w kinie niezależnym, formuła konkursów dopuszcza udział rozmaitych form. Nie ma żadnych ograniczeń tematycznych, a w konkursie mogą brać udział amatorzy, twórcy niezależni oraz studenci szkół artystycznych.
Organizatorem tego wydarzenia jest Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze.
Zapraszamy na seans, podczas którego obejrzymy część filmów nagrodzonych podczas tegorocznej edycji.

 
W programie:
Najlepszy film fabularny oraz nagroda aktorska jury dla Illari Berenice:
ASYSTENTKA / THE ASSISTANT
PER, La Asistente, 2024, 19’43’’, dir./ prod. Pierre Llanos
Clara jest dziewczyną pracującą jako asystentka swojego ojca w nieformalnym gabinecie dentystycznym. Tego dnia pojawia się nowa pacjentka, która zwróciła jego uwagę, ponieważ Clara nie wpisała jej do rejestru wizyt.

Wyróżnienia w kategorii film fabularny:
ZA MORZEM / BEYOND THE SEA
FRA/BEL, 2023, 25’44’’, dir. Hippolyte Leibovici, prod. Cookies Films
Lady Casca, drag queen po sześćdziesiątce, po raz ostatni wychodzi na scenę w autorskim kabarecie. Następnego dnia będzie już na emeryturze nad morzem. Ale jej syn Thomas, którego nie widziała od dawna, przerywa uroczystości. Ma dla niej smutną wiadomość.

SAM NA SAM / ALONE TOGETHER
IRN, 2024, 14’00’’, dir. Omid Mirzaei, prod. Saeed Khani
To opowieść o małym chłopcu podróżującym do innego miasta, którego policja o coś podejrzewa i szuka czegoś dziwnego pod jego ubraniem.

Najlepszy film fabularny w konkursie polsko-czeskim:
POMARAŃCZA Z JAFFY / AN ORANGE FROM JAFFA
PL, 2024, 26’48’’, dir. Mohammed Almughanni, prod. Studio Filmowe INDEKS
Mohammed, młody Palestyńczyk, desperacko szuka taksówki, która pozwoli mu przekroczyć punkt kontrolny. Chce dołączyć do matki, aby towarzyszyć jej w drodze do Jaffy, niedaleko Tel Awiwu. Farouk, taksówkarz, waha się, ponieważ Mohammed nie ma przepustki, a jedynie legitymację studencką rezydenta Europy. W punkcie kontrolnym Faruk odkrywa, że Mohammed próbował już przekroczyć granicę w innym punkcie – Qalandii.

Najlepszy film animowany:
SAMOCHÓD, KTÓRY WRÓCIŁ Z MORZA / THE CAR THAT CAME BACK FROM THE SEA
CHE, 2023, 11’00’’, dir. Jadwiga Kowalska, prod. Jadwiga Kowalska Animation & Illustration
Sześcioro przyjaciół, pełnych energii i frywolności, jedzie małym, powgniatanym samochodem na polskie wybrzeże Bałtyku i z powrotem. Podczas podróży ich samochód i kraj rozpadają się. Mimo to życie toczy się dalej. Ich podróż przeplatana jest wspomnieniami i migawkami z przeszłości.

Najlepszy film animowany w konkursie polsko-czeskim:
DOTYKAJĄC CIEMNOŚCI / TOUCHING DARKNESS
CZE, Dotknout se tmy, 2024, 04’50’’, dir. Jamaica Kindlová, prod. Tomáš Šimon (FAMU)
Animowany dokument o niewidomym chłopcu, który odważnie odkrywa świat - ten wewnętrzny i ten, który go otacza.

Łączny czas: 102’

Surfer
Zdobywca OSCARA, niepowtarzalny NICOLAS CAGE szuka zemsty na grupie surferów, którzy upokorzyli go na oczach nastoletniego syna.

Rozpalona piekielnym upałem australijska plaża staje się koszmarną pułapką dla zwykłego faceta, który chciał tylko skorzystać z uroków tutejszych fal.

Wciągająca jak narkotyk mikstura „NA FALI” i „FIGHT CLUBU”. Opowieść o narodzinach obsesji, która może prowadzić do piachu.

Były surfer (Nicolas Cage) powraca na rajską plażę swojego dzieciństwa, by spędzić czas z nastoletnim synem. To ma być męski weekend pośród oceanicznych fal. Jednak grupa lokalsów roszczących sobie prawa do tutejszej plaży, zabrania przybyszom wstępu na „ich teren”. Rozdrażniony przez zaczepki aroganckich osiłków mężczyzna próbuje pokazać kto tu rządzi i zachować twarz w oczach syna. Wkrótce boleśnie przekona się jednak, w jak nierówną wdał się grę. Rozpalona piekielnym upałem plaża staje się koszmarną pułapką, z której wyrwać się może jedynie stawiając czoła lokalnej bandzie, przed którą drży nawet policja.

Thunderbolts*/dubbing
Najnowszy film ze Studia Marvel „Thunderbolts*” przedstawia nietypową drużynę antybohaterów — Yelenę Belovą, Bucky’ego Barnesa, Czerwonego Strażnika, Ghosta, Taskmastera i Johna Walkera. Niepokorni bohaterowie wpadną w niebezpieczną pułapkę zastawioną przez Valentinę Allegra de Fontaine. Czy zmuszeni do podjęcia ryzykownej misji zdołają stawić czoła mrocznym tajemnicom swojej przeszłości? Czy uda im się połączyć siły, zanim będzie za późno?

W filmie występują m.in. Florence Pugh, Sebastian Stan, Wyatt Russell, Olga Kurylenko, Lewis Pullman, Geraldine Viswanathan, Chris Bauer, Wendell Edward Pierce, David Harbour, Hannah John-Kamen oraz Julia Louis-Dreyfus.

Thunderbolts*/napisy
Najnowszy film ze Studia Marvel „Thunderbolts*” przedstawia nietypową drużynę antybohaterów — Yelenę Belovą, Bucky’ego Barnesa, Czerwonego Strażnika, Ghosta, Taskmastera i Johna Walkera. Niepokorni bohaterowie wpadną w niebezpieczną pułapkę zastawioną przez Valentinę Allegra de Fontaine. Czy zmuszeni do podjęcia ryzykownej misji zdołają stawić czoła mrocznym tajemnicom swojej przeszłości? Czy uda im się połączyć siły, zanim będzie za późno?

W filmie występują m.in. Florence Pugh, Sebastian Stan, Wyatt Russell, Olga Kurylenko, Lewis Pullman, Geraldine Viswanathan, Chris Bauer, Wendell Edward Pierce, David Harbour, Hannah John-Kamen oraz Julia Louis-Dreyfus.

Ukryty motyw
„Ukryty motyw”, nowy film twórcy pamiętnych „Winnych”, to wciągający, mroczny thriller, który trzyma w napięciu do ostatniej minuty. To gęsta od emocji opowieść o pragnieniu zemsty silniejszym niż sprawiedliwość, rewelacyjnie poprowadzona przez reżysera, Gustava Möllera. Główną bohaterkę – kobietę pod presją, w sercu męskiego świata – przejmująco gra Sidse Babett Knudsen, gwiazda duńskiego kina znana m.in. z „Club Zero” i seriali „Rząd” oraz „Westworld”.

Eva (Knudsen) pracuje jako strażniczka w zakładzie karnym. Jedyna kobieta wśród mężczyzn. Nikt nie zna jej prawdziwej historii. Nikt nie domyśla się, że pod mundurem i pozornym spokojem ukrywa plan zemsty, który w ciszy pielęgnuje od lat. Misterny, chłodny, precyzyjny. Plan, który stał się jej obsesją, sensem istnienia, jedynym światłem w miejscu, gdzie rządzą przemoc i milczenie. Kiedy na oddział o zaostrzonym rygorze trafia młody mężczyzna, który zamordował kolegę z celi, Eva podejmuje decyzję, która stawia na szali całe jej dotychczasowe życie.

Zrealizowany niemal w całości w surowych wnętrzach, w półmroku, w którym łatwo jest ukryć prawdziwe intencje, „Ukryty motyw” wciąga widza w fascynującą psychologiczną rozgrywkę. Stawia go przed moralnym dylematem i każe odpowiedzieć na pytanie: czy jesteśmy zakładnikami swojej przeszłości i więźniami swoich emocji?

Weekend z 22. MDAG: Ciemna strona Mount Everest/Kino przy Okólnej
Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity powraca! Tegoroczne hasło wydarzenia to “Między nami cały świat”. Widzowie w Koninie w dniach 16-18 maja zobaczą sześć najciekawszych tytułów tegorocznego festiwalu.

Porywający wizualnie film, ukazujący piękno szczytów Himalajów. Tym razem oglądamy go z rzadkiej perspektywy – Szerpów, bez których nie odbyłaby się żadna wyprawa. Nepalczyk Mingma Tsiri Sherpa wybiera się na niebezpieczną misję, aby uspokoić górskich bogów. Celem jego ostatniej wyprawy na Mt. Everest, jest oczyszczenie świętej góry z martwych ciał himalaistów. W filmie poznajemy ze szczegółami całą drogę na ten wyjątkowy szczyt.

Weekend z 22. MDAG: Ernest Cole: odnaleziona legenda/Kino przy Okólnej
Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity powraca! Tegoroczne hasło wydarzenia to “Między nami cały świat”. Widzowie w Koninie w dniach 16-18 maja zobaczą sześć najciekawszych tytułów tegorocznego festiwalu.
Film przybliża życie i twórczość jednego z pierwszych czarnych, niezależnych fotografów w RPA. Wczesne zdjęcia Ernesta Cole'a, wstrząsające w momencie publikacji, odsłaniały brutalność apartheidu. Po ucieczce z RPA w 1966 roku Cole osiedlił się w USA, gdzie intensywnie fotografował Nowy Jork. Po jego śmierci w szwedzkim banku odnaleziono ponad 60 000 negatywów na kliszach 35 mm, które przez dekady uważano za zaginione.

Weekend z 22. MDAG: Kwiat ośmiu gór/Kino przy Okólnej
Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity powraca! Tegoroczne hasło wydarzenia to “Między nami cały świat”. Widzowie w Koninie w dniach 16-18 maja zobaczą sześć najciekawszych tytułów tegorocznego festiwalu.

Debiut filmowy Paulo Cognettiego, który po sukcesie ekranizacji swojej książki „Osiem gór”, dokumentuje ludzi, którzy żyją z dala od zgiełku dolin, dookoła rozległej góry Monte Rosa. To nie jest film o tym, jak ocalić góry, ale o tym, jak góry mogą ocalić nas. Piękno Alp niezmącone jest tu turystyką masową, a historia, którą przedstawia Cognetti, otwiera się przed nami w ciszy.

Weekend z 22. MDAG: One to One: John i Yoko/Kino przy Okólnej
Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity powraca! Tegoroczne hasło wydarzenia to “Między nami cały świat”. Widzowie w Koninie w dniach 16-18 maja zobaczą sześć najciekawszych tytułów tegorocznego festiwalu.

Film zaskoczy i zachwyci nawet największych fanów Johna Lennona i Yoko Ono. Wykorzystano tu prywatne archiwa filmowe, zdjęciowe i muzyczne artystów oraz ich przyjaciół. Film łączy archiwa z nieznanymi wcześniej, nagranymi przez FBI, rozmowami telefonicznymi pary twórców, aby pokazać, w jaki sposób wykorzystywali status gwiazd i otoczyli się ekipą kolorowych nowicjuszy: od Allena Ginsberga po Jerry'ego Rubina.

Weekend z 22. MDAG: Pan Nikt kontra Putin/Kino przy Okólnej
Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity powraca! Tegoroczne hasło wydarzenia to “Między nami cały świat”. Widzowie w Koninie w dniach 16-18 maja zobaczą sześć najciekawszych tytułów tegorocznego festiwalu.

Pasza jest nauczycielem w małym miasteczku na Uralu. Ceni sobie ciekawość i entuzjazm swoich uczniów, których często filmuje jako szkolny kronikarz. Jednak wszystko zmienia się, gdy po agresji na Ukrainę Putin rozpoczyna militaryzację szkół w Rosji. Pasza kontynuuje kronikarską pracę, filmując narzucony uczniom dryl wojskowy, deklaracje lojalności nauczycieli, strach i niepewność całego miasteczka.

Weekend z 22. MDAG: Riefenstahl/Kino przy Okólnej
Weekend z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity powraca! Tegoroczne hasło wydarzenia to “Między nami cały świat”. Widzowie w Koninie w dniach 16-18 maja zobaczą sześć najciekawszych tytułów tegorocznego festiwalu.

Leni Riefenstahl była geniuszką kina w służbie nazistowskiej propagandy. Kontrowersyjna aktorka, a później reżyserka, pozostaje przedmiotem fascynacji i debaty na temat tego, czy jej talent można oddzielić od politycznych poglądów. Historia jej życia oraz wpływu, jaki wywarła na niemiecką kulturę i społeczeństwo, jest kluczem do zrozumienia mechanizmów manipulacji, z którymi obecnie ponownie się borykamy.

Wspaniały świat
Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Bezrobotna nauczycielka Max (w tej roli Blanche Gardin) wraz z córką Paulą trudnią się drobnymi kradzieżami. Ich łupem najczęściej padają roboty, które sprzedają później na części na czarnym rynku, zdobywając pieniądze pozwalające im na codzienną egzystencję.

Życie bohaterek zostaje wywrócone do góry nogami, kiedy w ich ręce trafia robot domowy typu T.0 o imieniu Théo – zbyt stary, by dało się go sprzedać. Gadatliwa, ciekawska, pomocna, a przy tym niezwykle racjonalna maszyna z miejsca zdobywa sympatię Pauli, od dawna marzącej o robocie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nic gorszego nie mogło przytrafić się Max, która robotów i nowoczesnych technologii nienawidzi. Na skutek zbiegu niekorzystnych okoliczności sytuacja bohaterek nagle poważnie się komplikuje. Może to właśnie mechaniczny przyjaciel okaże się tym, czego Max najbardziej teraz potrzebuje?

Pełnometrażowy debiut Guida Callegariego to połączenie ciepłej komedii akcji z elementami kina science fiction. Bo kto powiedział, że robot nie może być najlepszym przyjacielem człowieka?

Wystawa prac Joanny Banek „Synergia”
Ekspozycja zawiera ilustracje do drugiego wydania książki Anny Dragan „Księżyc nad Bagdadem”, która pisze o powodach współpracy w następujący sposób:

„Nosząc w sobie potrzebę budowania obrazów słowem, szukam inspiracji w pokrewnej dziedzinie, która zajmuje się obrazami.

Gapienie się na malarstwo w muzeach, galeriach, a zwłaszcza w konińskiej Galerii CKiS Wieża Ciśnień, jest cennym dla mnie sposobem spędzania czasu. Kiedyś relacjonowałam dla gazety i do folderów prezentowaną w Koninie plastyczną twórczość. Ilekroć pokazywano wówczas prace pani Joanny Banek, przyjmowałam je ze szczególnym odcieniem wdzięczności.

Odnajdywałam u tej artystki postawę twórczą, jaka mi również przewodzi: swobodny, naturalny kontakt z ludźmi, zwierzętami, przyrodą, spontaniczne postrzeganie, a przesłania - w dalszej kolejności. Malarstwo Joanny Banek jest pełne lekkości, światła, a przewodzi w nim kolor. Osiąganie prawdy artystycznej przez własną autentyczność ma w sobie coś z zawierzenia czytelnikowi, coś z poezji, i to romantycznej. Wydawało mi się, że można to także przenieść na relację obraz-widz.

Kiedy wpadłam na to, aby cykl opowiadań powiązać z „Księgą 1001 Nocy” i księżycem w Bagdadzie, pani Joanna od dawna pracowała nad wschodnimi motywami. Poprosiłam ją – i udało się jej ilustracjami dopowiedzieć książkę.

Z czasem język Joanny Banek przekształca się i sublimuje, jest coraz bardziej abstrakcyjny, oparty na symbolach. Takie są też te ilustracje”.

Wernisaż Joanny Banek: 16 kwietnia 2025, g. 18.00

Spotkanie autorskie z Anną Dragan: 16 kwietnia 2025, g. 19.00

Wstęp na wernisaż jest bezpłatny, w pozostałe dni w godz. 10:00-16:00 bilet wstępu w cenie 10 zł, w godz. 16:00-18:00 wstęp wolny.

Wystawa „Synergia” czynna do 29 kwietnia 2025.

UWAGA! 17 kwietnia wystawa czynna do godziny 15.00, a 18 kwietnia czynna do g. 16.00.

Wystawa Tomasza Opani „Obrazy ruchome”
Galeria CKiS Wieża Ciśnień OFF GALLERY zaprasza na wystawę prac (multimedia i obiekty) Tomasza Opani „Obrazy ruchome”.

Otwarcie ekspozycji nastąpi 23 maja 2025, g. 18.00. Otwarciu będzie towarzyszył pokaz dokumentacji z komentarzem autorskim o g. 18.30 w Kinie Kameralnym przy ul. Okólnej 47a.

Wystawa czynna do 20 czerwca 2025 r. od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 18.00.
Bilet 10 zł. Uwaga! 5 czerwca wystawa będzie niedostępna.

Obrazy ruchome” to wybór prac powstałych na przestrzeni ponad 30 lat, które w zamierzony lub przypadkowy sposób obrażały, przeszkadzały lub irytowały odbiorców. Powody bywały różne: wymiar przestrzenny, kontekst polityczny, społeczny, religijny lub światopoglądowy. Często były to również prace niewygodne dla kuratorów wystaw, na które mnie zapraszano.

Wystawa jest pretekstem do odtworzenia związanych z nimi historiami i anegdotycznymi już dziś wydarzeniami. Tytuł jest oczywiście grą słów. Z jednej strony odnosi się do obrazy jako takiej, z drugiej – do ruchu, który często towarzyszy moim realizacjom. Moje przestrzenne obiekty traktuję jak narzędzia lub przyrządy partycypacyjne do wykonywania zaprogramowanych, zakodowanych w nich gestów. Z kolei interwencje w przestrzeni publicznej czy działania performatywne mają ruch wpisany w swoją formalną strukturę.
Tomasz Opania

Tomasz Opania - urodził się w 1970 r. w Gliwicach. Dyplom z rzeźby zrealizował w 1994 r. w PWSSP we Wrocławiu.
W 1993 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki a w 1994 r. stypendium Rządu Konfederacji Szwajcarskiej dla młodych artystów.
W latach 1994–96 studiował w ÉSAV w Genewie. Od 1996 r. zatrudniony w ASP we Wrocławiu, gdzie prowadzi Pracownię Sztuki w Przestrzeni Publicznej. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, performance’em, działaniami w przestrzeni publicznej, projektowaniem i wdrażaniem nowych formatów prezentacji sztuki (CHWILÓWKA, WROCŁAW - WEJŚCIE OD PODWÓRZA).
Buduje obiekty, wynalazki, „narzędzia sztuki”, maszyny lub przyrządy służące do aktywnego odbioru, wykorzystując różne techniki, bądź współpracując z fachowcami. Są to rzeźby partycypacyjne angażujące widza i/lub zmuszające go do przyjęcia prognozowanej postawy. Realizuje również atrybuty, które wykorzystuje w wystąpieniach na żywo.
Swoje prace traktuje jako komentarz do aktualnych zdarzeń i otaczającej go rzeczywistości. Interesuje go polityka oraz społeczeństwo. Zrealizował kilkanaście wystaw indywidualnych i brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Wystawa w kinie: Dziewczyna z perłą i inne skarby haskiego Mauritshuisu
Pojawienie się w którymś ze światowej sławy muzeów Dziewczyny z perłą Johannesa Vermeera zawsze przyciąga na wystawę tłumy zwiedzających. W Japonii pojawiło się na niej ponad milion osób. Obraz pozostaje jednak cały czas okryty tajemnicą.

Dzięki reportażowi „Exhibition on screen” możemy przyjrzeć mu się z bliska i poszukać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania związane z dziełem i jego twórcą. Kim była dziewczyna, którą namalował Vermeer? Dlaczego pozowała mistrzowi i jaką technikę malowania on przyjął? Z jakiego powodu obraz otoczony jest tak wielką czcią i podziwem? Po światowym tournée Dziewczyna z perłą powraca do rodzimej Hagi, do Muzeum Mauritshuis, które przez wiele lat remontowano. Rozpoczynając od wędrówki po odnowionym muzeum, przechodzimy do odkrywania tajemnic obrazu Vermeera, które wiążą się również z innymi dziełami Mauritshuisu.

czas: 90'

Bilety: 25/30 zł

Złodziej Kolorów- widowisko Top Dance

Jeśli chcesz na bieżąco otrzymywać informacje o wydarzeniach, zapisz się do NEWSLETTERA.
Wysyłamy tylko istotne informacje o nowościach, zmianach lub odwołanych wydarzenia.

Kupuj więcej za mniej – sprawdź ofertę KARNETÓW